Zapraszamy do Nyskiego Centrum Edukacji o Niepodległości!
Bastion św. Jadwigi
ul. Piastowska 19
48-300 Nysa
Godziny otwarcia:
śr.-pt. 8:00-16:00
sob. 10:00-18:00
Kontakt:
Rezerwacje dla grup: 732 900 420
Email:
Dostępne filmy:
1. „Wiktoria 1920” film 30 minut
Jak to by było, gdyby nagle przenieść się w czasie i stać się jednym z bohaterów wojny polsko-bolszewickiej? „Niepodległa” umożliwia to od dziś każdemu – na kanale YouTube dostępny jest bezpłatnie film Cinematic VR „Wiktoria 1920”, stworzony w 2020 roku na setną rocznicę Bitwy Warszawskiej.
Blisko trzydziestominutowy film „Wiktoria 1920” to jeden z największych fabularnych filmów VR nie tylko w Polsce, ale prawdopodobnie i na świecie. Jego produkcja nie należała do łatwych – to film nie tylko przygodowy, ale też i kostiumowy, a zachowanie prawdy czasu w 360 stopniach, które zapisywały filmowe kamery, należało do sporych wyzwań produkcyjnych. Dzięki nowoczesnym technologiom widzowie filmu zostają przeniesieni w sam środek akcji – to właśnie widz staje się głównym bohaterem filmu, który uczestniczy we wszystkich wydarzeniach. Podczas kręcenia kamery rejestrowały obraz ze wszystkich stron, dzięki czemu zyskano możliwość wyboru, na co chce się skierować wzrok. Ambisoniczny dźwięk także kieruje uwagą widza – jest dopasowany do obrazu i pozwala śledzić akcję, czyli jeśli widz usłyszy coś po swojej lewej stronie – to tam właśnie coś się dzieje i najlepiej tam się obrócić.
Film odpowiedni od 16 roku życia.
Producentami filmu są Biuro Programu "Niepoległa" i Narodowe Centrum Kultury, a jego realizacja została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
2. „Dża-Dża” film 19 minut
Lata 80. XX wieku. Tajemniczy kolekcjoner poszukuje pewnej rakiety do tenisa. Okazuje się, że lata temu był oficerem wojsk niemieckich. Podążając za losami rakiety widz przenosi się w czasie do lat czterdziestych, do okupowanej Warszawy. Wtedy to w jednej z jadłodajni los splótł ścieżki Fabiana (Marek Kossakowski) z niepozorną kelnerką Jadzią (Olga Żmuda). Fabian, miłośnik tenisa, rozpoznał w niej słynną przed wojną tenisistkę Jadwigę Jędrzejowską, która podbiła korty i serca widzów Rolanda Garrosa czy Wimbledonu. Złożył jej propozycję zagrania niezwykłego meczu, od którego może zależeć wolność i życie Jadwigi, którą prasa zagraniczna, niezdolna wymówić jej imienia i nazwiska, nazywała „Dża-Dża” bądź „Żaża”, od jej inicjałów… Jak potoczy się mecz między Fabianem a Dżadżą i co będzie jego prawdziwą stawką?
Film odpowiedni od 13 roku życia.
Producentem filmu jest Biuro Programu "Niepoległa", a jego realizacja została sfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
3. „Nie kochać w taką noc” film 16 minut
Lata 20. i 30. XX wieku to czas owiany legendą. Do jej powstania przyczyniły się między innymi filmy z gwiazdami przedwojennego kina: Eugeniuszem Bodo, Adolfem Dymszą, Jadwigą Smosarską czy Aleksandrem Żabczyńskim. Ten ostatni stał się bohaterem filmu VR „Nie kochać w taką noc”.
Blask świateł, olśniewające kostiumy, akrobatyczna choreografia i gwiazda wieczoru: Aleksander Żabczyński (w tej roli Jacek Knap) czekają na widzów VR „Nie kochać w taką noc”! Żabczyński to artysta, co go nie trzeba przedstawiać, mężczyzna, co całuje dłoń pięknych madame, kocha w takie noce jak ta i na którego wady nie ma już rady. Tylko co, jeśli konferansjer Maniek (Dawid Dziarkowski) i kelnerzy pomylą damy, które przybywają na niezwykły wieczór rewii – piękną nieznajomą, będącą naprawdę Iną Benitą (Katarzyna Ptasińska) wezmą za żonę Marię, a żonę (Aleksandra Grzelak) za zwykłą wielbicielkę? Najuprzejmiejszy aktor II RP będzie się musiał nieźle natrudzić, by wyjść cało z tego ambarasu! Jak sobie poradził można zobaczyć w VR.
Film odpowiedni od 16 roku życia.
Producentem filmu jest Biuro Programu "Niepoległa", a jego realizacja została sfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
4. Nowość - film „Kino” film 18 minut
Aktualne wystawy: "Jak powstawała Niepodległa?", "Flaga, godło, hymn. Jak dbać o symbole narodowe?".